Montril - Cesta začíná

5. srpna 2018 v 20:16 | Montril Sharon
Montril - Cesta začíná je první díl z plánované trilogie příběhu o Montril - Všemocných - a Starém Koloběhu. Starý Koloběh je energetické "vězení", do kterého bylo uzavřeno dvanáct energetických entit. Postupem vývoje (v řádech miliard let) vznikl samostatně fungující systém, který je, navzdory svému účelu, zdrojem netušených poznání a znalostí.

První díl Montril jsem záměrně psala tak, abych do něj vměstnala co nejvíce informací. Četba to není snadná, naopak je náročná a je nezbytné u ní myslet, pokud chce čtenář proniknout do jádra. Pokud má zájem pouze o příběh, není nutné zvýšené pozornosti.

První díl obsahuje informace z celé škály témat, která jsou formou dialogů a prostřednictvím vybraných postav porovnávány se Zemí (daný Koloběh se neodehrává na planetě Zemi) pro lepší pochopení základních pilířů. Vlastní mytologie a kosmologie příběhu otevírají nové rozměry uvažování a pro zvídavost.


Tento díl je plný teorie od počátku Světa přes jeho tvorbu po současnou podobu (tři sféry, sedm vesmírů), která je zlomkem toho, co existuje. Vypráví o různých bytostech, energetické bázi veškerého bytí a jak ji lze využít. Poukazuje na cenu a hodnotu znalostí a na věci skryté za oponou.

Příběh samotný se odehrává ve Stmiru, jedné ze dvou zemí ležících na ostrově Atlantida (přenesený pojem), kde zuří válka mezi Kroenem a jeho nemrtvými a Terineree, lidskými těly, které v sobě hostí moc bohů. Začíná návratem Montril ze Země a rozvíjí děsivé odchylky "od normálního průběhu Koloběhu) a jejich následky. Nic není, jak má být, a uvědomělé mozky se začínají bát nejhoršího. Informace od Envataru, Tvůrce Světa, neproudí, a Probuzení a Uvědomělí hledají různými způsoby, co se děje, že jsou "mříže vězení" uvolněné a Kroen si dělá více méně, co chce.


Základní informace

Název: Montril - Cesta začíná (první díl)
Počet stran: 464
Autorka: Šárka Uhrová
Obálka: Julie Jursová
Ilustrace: Adéla Carasová
Žánr: Fantasy - sci-fi fantasy, reálná fantasy, filozofická fantasy
Zajímavost: Příběh vznikal osm let

Cena: 280 Kč
Poštovné a balné (platba převodem/dobírka): 70 Kč/100 Kč
PDF verze: 200 Kč (zasílám na e-mail)

Anotace
První ze tří plánovaných dílů. Zařazení do žánru je obtížné, příběh zasahuje do historické fantasy, mírně do hrdinské fantasy a "magie". Čtenáři říkají, že se jedná o "filozofickou fantasy" a o "reálnou fantasy". Kniha se zaobírá celou škálou témat - teologie, filozofie, mytologie, fyzika, esoterika, mystika, kineze, posmrtný život atd. Příběh je záměrně psaný tak, aby působil velice reálně, je brán ohled na zákony fyziky a kvantové fyziky, zákony vesmíru a energie. Kromě samotné dějové linie se zejména sleduje pozadí příběhu, jako je pojetí vesmíru, úloha člověka a důvod jeho existence, co je duše a jak se s ní spojit, co je po smrti, Jednotná mysl a jak se do ní dostat, rozdělení světa do sedmi vesmírů a tří sfér, kdo je "bůh" a proč stvořil Svět a jak, plazmatické bytosti, nástin teorie energie, záměr hmotného a jemnohmotného světa apod. Hlavní postavy pocházejí ze Země, většina informací se porovnává právě s věděním Země pro snadnější pochopení.

Recenze

• "Myslím, že jsi úspěšně založila nový žánr - filozofická fantasy; co se týká principů a mechanizmů, to nemám výtek: výborný svět. Postavy taky super, až na dvě Lormany, čehož jsem si všiml, až když se potkaly podruhé na lodi."
• Je to psané opravdu reálně, jako kdyby se to mohlo stát - reálná fantasy;
• Občas musím něco číst dvakrát, abych to pochopila, jsou tam hluboké myšlenky;
• Každý si v tom najde přesně to, co potřebuje;
• Kniha by měla projít korekturou, drobnosti ruší dojem;
• Tři různé postavy používají stejné obraty k vyjádření myšlenky - tak to na mě působilo;
• Časté zdůrazňování jedné (teologické) myšlenky stejným způsobem;
• Příjemné čtení, těším se na pokračování;
• Čtu to pomalu, příběh si vychutnávám;
• Dobývání města trochu pokulhává;
• Dobrá práce s energiemi a emocemi;
• Líbí se mi, že tam vůbec nejde o dějovou linii, ale o pozadí příběhu.
• Citováno z FB skupiny: "Zdravím všechny ze skupiny, chtěl jsem poděkovat Šárce za nádherně napsanou knihu, Montril. Kniha přišla poštou v úterý večer a už (pozn. sobota) jsem se dočetl k páté kapitole. Obdivuji množství nových získaných informací, prostě totální bomba. Nedokážu od knihy odtrhnout oči, má velmi napínavý příběh :)) Určitě budu mít zájem o další knihy, co Šárka napíše. Doporučuji ji všem ostatním co si jí ještě nepřečetli :)). Hezký zbytek večera. Samuel"
• Citováno z e-mailu od M. Valenty:
"Jedna velká metafora. Příběh, jež ve světle, kterým je vědomí čtenáře, vrhá stín. A ten stín je známkou opravdovosti. Fascinuje mě metoda, kdy se složitá a principiálně nevyjádřitelná (protože za možnostmi jazyka) témata prezentují příběhem.

Když má vědomí čtenáře, světelný paprsek, tu správnou frekvenci a svítí na příběh ve správném úhlu, tak příběh vrhá stín. Tehdy dochází k tomu, že příběh sdělí více než je zakódováno ve slovech, která jej nesou. Není nikoho, kdo by řekl nakolik se stín v duši autora, který ho popsal, podobá tomu čtenářovu. Možná Envatar, který je ovšem mimo dosah obou.

Proč píšu o stínu, který má obecně spíše negativní konotace, v pochvalné (pokud to ještě není zřejmé) recenzi? Protože odkazuje na tmu, která je ještě před světlem. A to už možná spojluju přílíš.

Nebo lze Montril vnímat jen jako čtivý příběh, který má spád a zajímavé obraty. Líbí se mi také to, že žádná hlavní ani vedlejší postava nemá od začátku jasno. Všichni jdou cestou s velkou mírou nejistoty a snaží se za běhu odečítat znamení. A samozřejmě reálie! Opravdu bych chtěl někdy žít ve Stmiru i jako prostý obyvatel bez nároku na návrat v rámci Koloběhu. S vědomím, že objevení se Montril přímo směřuje k předposlední bitvě, potopení celého kontintinentu a konci jejich životů.
Obraz společnosti, která je zdravá nejspíše díky tomu, že neustále žije ve stínu smrti, bere ji jako realitu a neupadá, protože ví o vztahu mezi hmotou a duší, je prostě přitažlivý a zároveň provokuje. Je to opak lhostejnosti a netečnosti. To má příběh dělat."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama