O čem kniha je

3. října 2015 v 15:21 | Montril Sharon
Tenhle článek odkládám už dlouho, protože je pro mě obtížný na napsání, ale je čas ukončit prokrastinaci :). Náročný je proto, že v knize je tolik témat a myšlenek, že je pro mě pomalu nemožné obsah knihy shrnout do pár vět.

Ale pokusím se o to.

Ačkoli se děj odehrává na jiné planetě, nejedná se o sci-fi.

Ačkoli se příběh řadí do žánru fantasy, nejedná se o fantasy. Tak trefně poznamenala moje spolužačka z vysoké - je to reálná fantasy. Příběh je psán tak, aby působil maximálně reálně - tak reálně, aby měl čtenář pocit, že se může stát přímo jemu. A pokud umí správně číst, nemusí se jednat jen o pocit.

Příběh Montril je první knihou v mém životě, ve které nejde o hlavní děj. O děj jde v druhé řadě. V první řadě jde o pozadí příběhu. O Svět, který stvořil Envatar. O otázky, které málokdo pokládá a na které ještě méně lidí dokáže odpovědět.

Co je Svět? Proč byl stvořen? Jak byl stvořen? Kdo je Envatar, jeho Tvůrce? Kdo jsou "bohové"? Co je údělem člověka, jeho úkolem? Co je podstatou Světa? Jak žít a dosáhnout Envataru?

Kniha podrobně, co to jen jde, vysvětluje nejjemnější nuance lidského bytí a existence Světa.

V příběhu se řeší ohromná škála témat. Jelikož dvě z hlavních postav pocházejí ze Země, jsou všechna probíraná témata porovnávána se Zemí, takže čtenář lépe uchopuje problematiku. Ať už jde o systém, náboženství, esoteriku, mytologie, běžný život…

V příběhu si zakládám na otázce "Proč?" a na odpovědi na ni. Proč jsou věci tak, jak jsou?

Abych čtenáře lépe uvedla do obrazu, využívám při psaní Černý řád a jeho členy, kteří postavám ze Země vhodnými pojmy dovysvětlují situaci. A občas přihodí i nějakou zajímavost, na kterou ovšem není vhodná doba.

Troufám si říct, že v příběhu Montril si každý něco najde. Někomu změní život, někdo ji přečte a odloží. Každý si ale, podle mě, v knize najde přesně to, co potřebuje. Někdo potřebuje vědět, jak vznikl Svět. Někdo potřebuje vědět, jak "funguje" energie. Někdo potřebuje vědět, co jsou zač andělé, démoni, elfové či jiné plazmatické bytosti. A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna.

Příběh Montril je o tom, o čem chce čtenář sám. Někomu půjde jen o děj (o který v podstatě nejde vůbec), někomu půjde o mytologii, někomu o kosmologii. Někdo si všimne každé nedokonalosti, někdo je přehlédne, protože mu jde o druhou stranu mince. Někdo se s knihou ztotožní, jiný ji odsoudí.

Každému to, co potřebuje.

Proto jsem knihu napsala.

O obsahu knihy nejlépe vypovídají články na tomto blogu

a recenze čtenářů → ZDE

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | E-mail | 9. března 2016 v 9:44 | Reagovat

Som zo Slovenska a mám záujem o všetky tri knihy. Ako si ich mám objednať?

2 montril montril | Web | 10. března 2016 v 21:56 | Reagovat

[1]: Vidím, že jste si už poradila. Děkuji za objednávku a omlouvám se za pozdní reakci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama