Diantis

19. září 2015 v 20:12 | Montril Sharon
Diantis je "dvojčetem" Siantis. Coby protiváha Iriona, boha mužů, je Diantis bohyní žen. Lidé se k ní modlí za opatrování rodiček, rodiny a domova. Opatruje také řemesla a umění, řemeslníky a umělce. Jsou jí zasvěcována největší díla na ostrově. Právě tohle pole působnosti ji učinilo ve Stmiru méně "známou" a není mnoho Terineree, kteří by ji měli za hlavní patronku. Ne každý je totiž schopen s její mocí efektivně pracovat.

V Koloběhu zastává Diantis jednu velmi důležitou funkci - má na starosti spojení mezi Koloběhem a Bránou planety, na které se Koloběh nachází. Původně to měl na starosti Iriniant.

Svatyně bohyně Diantis se nachází na nejvyšším kopci ve Stmiru, kde na ni stále svítí slunce, hvězdy a měsíc. Připomíná tím, kde je skutečný domov každé duše, odkud duše přicházejí, aby se narodily, a odkud přichází inspirace řemeslníkům a umělcům. Je zobrazována jako žena, ze které vychází záře - inspirace. Na soše je tahle záře symbolizována šaty z krystalů. Socha Diantis nemá oči, je slepá, což je symbolem obrácení se do sebe, a drží v ruce hodiny, symbol Nejvyšší oběti, a knihu, symbol (vnitřního) vědění.

Diantis


Její učení je hluboké a velmi provázané s učeními ostatních bohů, nicméně její výsadou je učení o respektu, úctě, pokoře a důvěře. Učí, jak jednat se členy rodiny a proč, jak se učit od druhých lidí a jak ze svého těla vytvořit domov pro duši. Otevírá v lidech autoritu a vědomí vlastního jáství, jak s jástvím pracovat a uvědomovat si propojenost se vším existujícím. Hovoří také o významu oběti pro druhé, o pozitivech a negativech, kdy je taková záležitost vhodná a kdy naopak není, a co je Nejvyšší oběť.

Právě díky výkladům o obětování se pro druhé zůstala naživu Geraldina, pro kterou obětovala svůj život Iris.


Krystalové šaty

Terineree vystupující v příběhu, narození s mocí bohyně Diantis v těle
Iris

Ze spisů Černého řádu
Entita, která je nazývána Diantis, je opravdu fascinující. Její učení je hluboké a jeho pochopení je důkazem otevřenosti člověka, přemýšlivé mysli a pokory. Je náročné na výklad, protože se dotýká samotného nitra, kde neexistují slova - výklady jsou proto znázorňovány v uměleckých a řemeslnických dílech. A tohoto způsobu se drží i Černý řád, jak se každý, kdo bude studovat tento spis, dozví. Celá řada řádových umělců a řemeslníků s Diantis úzce spolupracovala, aby věrohodně zachytila výklad ve svých výtvorech. Ke každému výtvoru náleží samozřejmě popis.

Je zajímavé, jakým způsobem funguje moc Terineree, kteří disponují silou "bohyně" Diantis. Je to vlastně nejsnadnější způsob, jakým Terineree může otevřít své nitro a dát průchod síle své duše. Jelikož tohle ale není smyslem existence Terineree, nemá mnoho z nich v krvi moc této bohyně. Od Iris získala tuhle moc Geraldina a od ní celá její skupina, předpokládá se, že z toho důvodu, aby bylo pro všechny snadnější otevřít svou duši. Proč, to zatím nevíme. Tahle budoucnost teprve přijde. Očekává se, že budou muset všichni odcestovat na planetu za Probuzeným, kde budou mimo dosah mocí svých "bohů", budou tedy muset čerpat síly z jiného místa.

Nutné je zdůraznit učení "bohyně" o Nejvyšší oběti. Podprůměrný (nikoli hloupý, ale nemyslící) student by očekával, že Nejvyšší obětí je obětovat svůj život za někoho jiného (což je ve své podstatě iracionální a bezpředmětné očekávání). Průměrného studenta by možná napadlo, že Nejvyšší oběť je smrt (o tom se nyní nebudu rozepisovat, odkazuji na následující stránky spisu). Nadprůměrný student by už uvažoval o jiných možnostech. Diantis učí, že Nejvyšší obětí je obětování životního času. Například když rodič obětuje svůj životní čas pro své dítě a péči o něj. Nebo když žena obětuje svůj životní čas svému muži a jeho růstu. Nebo když člověk obětuje svůj životní čas vlastnímu rozvoji. Nejvyšší obětí je tedy obětovat své žití ku prospěchu druhého člověka. Člověk rozhoduje pouze o tom, co udělá s časem, který mu byl vyměřen. Nemůže rozhodovat o tom, co udělá se životem samotným nebo se svou smrtí, může nakládat pouze se svým životním časem. Podle toho, jak se rozhodne, bude buď žít život, nebo přežívat smrt.

Pointě Nejvyšší oběti se věnuje stejnojmenná kniha → ZDE

Rozhodnutí
Obrázek nalezen v počítači
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama