Recenze

26. srpna 2015 v 14:20 | Montril Sharon

"Jo, Šárko, Vaše knihy mají jediný problém. Jsou krátké :) "Montril - Cesta začíná

• "Myslím, že jsi úspěšně založila nový žánr - filozofická fantasy; co se týká principů a mechanizmů, to nemám výtek: výborný svět. Postavy taky super, až na dvě Lormany, čehož jsem si všiml, až když se potkaly podruhé na lodi."
• Je to psané opravdu reálně, jako kdyby se to mohlo stát - reálná fantasy;
• Občas musím něco číst dvakrát, abych to pochopila, jsou tam hluboké myšlenky;
• Každý si v tom najde přesně to, co potřebuje;
• Kniha by měla projít korekturou, drobnosti ruší dojem;
• Tři různé postavy používají stejné obraty k vyjádření myšlenky - tak to na mě působilo;
• Časté zdůrazňování jedné (teologické) myšlenky stejným způsobem;
• Příjemné čtení, těším se na pokračování;
• Čtu to pomalu, příběh si vychutnávám;
• Dobývání města trochu pokulhává;
• Dobrá práce s energiemi a emocemi;
• Líbí se mi, že tam vůbec nejde o dějovou linii, ale o pozadí příběhu.

• Citováno z FB skupiny: "Zdravím všechny ze skupiny, chtěl jsem poděkovat Šárce za nádherně napsanou knihu, Montril. Kniha přišla poštou v úterý večer a už (pozn. sobota) jsem se dočetl k páté kapitole. Obdivuji množství nových získaných informací, prostě totální bomba. Nedokážu od knihy odtrhnout oči, má velmi napínavý příběh :)) Určitě budu mít zájem o další knihy, co Šárka napíše. Doporučuji ji všem ostatním co si jí ještě nepřečetli :)). Hezký zbytek večera. Samuel"

• Citováno z e-mailu od M. Valenty:
"Jedna velká metafora. Příběh, jež ve světle, kterým je vědomí čtenáře, vrhá stín. A ten stín je známkou opravdovosti. Fascinuje mě metoda, kdy se složitá a principiálně nevyjádřitelná (protože za možnostmi jazyka) témata prezentují příběhem.

Když má vědomí čtenáře, světelný paprsek, tu správnou frekvenci a svítí na příběh ve správném úhlu, tak příběh vrhá stín. Tehdy dochází k tomu, že příběh sdělí více než je zakódováno ve slovech, která jej nesou. Není nikoho, kdo by řekl nakolik se stín v duši autora, který ho popsal, podobá tomu čtenářovu. Možná Envatar, který je ovšem mimo dosah obou.

Proč píšu o stínu, který má obecně spíše negativní konotace, v pochvalné (pokud to ještě není zřejmé) recenzi? Protože odkazuje na tmu, která je ještě před světlem. A to už možná spojluju přílíš.

Nebo lze Montril vnímat jen jako čtivý příběh, který má spád a zajímavé obraty. Líbí se mi také to, že žádná hlavní ani vedlejší postava nemá od začátku jasno. Všichni jdou cestou s velkou mírou nejistoty a snaží se za běhu odečítat znamení. A samozřejmě reálie! Opravdu bych chtěl někdy žít ve Stmiru i jako prostý obyvatel bez nároku na návrat v rámci Koloběhu. S vědomím, že objevení se Montril přímo směřuje k předposlední bitvě, potopení celého kontintinentu a konci jejich životů.
Obraz společnosti, která je zdravá nejspíše díky tomu, že neustále žije ve stínu smrti, bere ji jako realitu a neupadá, protože ví o vztahu mezi hmotou a duší, je prostě přitažlivý a zároveň provokuje. Je to opak lhostejnosti a netečnosti. To má příběh dělat."Montril - Cesta končí

Cituji: "Zdravím, tak mužů říci, že po delší době se mi podařilo dočíst Montril-cesta končí. Kniha ve mě vzbudila nemalý zájem a velmi se mi líbila. Strašně se mi líbila část kdy se Gem a její skupina potkala s Montril a Terineree ti bylo prostě nezapomenutelné :). I v této knize je nemálo informací, samozřejmě je, ale člověk musí objevit, protože jsou schovány za clonou mlhy nějaké míň a některé více. Také mi přišla dobrá kapitola o vzniku prvního starého koloběhu víc přiblíží jak koloběh sám o sobě vznikl. Oproti první knize Montril byla tahle o něco kratší, ale přesto o nic méně zajímavá. Zase v knize byl neuzavřený konec, který dává najevo, že třetí díl knihy bude a, že se bude odehrávat na naší rodné planetě-Zemi. A stejně jako u prvního díla se zase velmi těším na pokračování. Sice v knížkách pro mě v první radě nejde tak úplně o příběh, ale spíš o ty metafory o tu pravdu co se za nimi skrývá. Tak,abych hodnocení završil i toto dílo má u mě jasný palec nahoru. Děkuji ti za tuto knihu a přeji hezký zbytek večera :). Sam"

Recenze na knihu Montril - Cesta končí od čtenáře Jan Novák:
"Co se týká druhého dílu, tak ho musím označit za zlý. Dobrá kniha je taková, která tě upoutá a obsahuje části, které ti dovolí ji bez větších problémů zavřít, nicméně tyto části jsou dostatečně poutavé, takže se při jejich četbě rozhodně nenudíš.
Zlá kniha je taková, která tyto části téměř neobsahuje, případně je utlumí jinou cestou - jako například více dějovými liniemi, z nichž alespoň jednu máš potřebu číst, což způsobí, že ty klidnější části ostatních linií ti stejně nedovolí odejít.
"
Povoláním likvidátorka

• Četla jsem to do dvou do rána, nemohla jsem přestat;
• Na konci mi ukápla slza;
• Kdybych neseděla v čekárně u zubaře, tak bych začala brečet;
• Na začátku drsné, báseň trochu krkolomná, jinak skvělé;
• Celou dobu jsem fandila hlavní postavě, konec mě překvapil;
• Příběh mě tak chytil, že jsem knihu četla potají v práci na záchodě;
• Skvěle se to čte, má to spád.
• "To ti povim. To se mi ještě nestalo. Nikdy se mi nestalo, že by mě rozbrečela kniha."
"Nutno říci že padla poměrně rychle. Chvíli mi trvalo než sem si zvykl na jazyk kterým je psaná, ale pak už to šlo samo. A jestli je pravdou že každý spisovatel přenáší na papír svá přání a to co zrovna prožívá tak si musela mít dost divoké období. Každopádně se mi líbí popis osob a okolí který vytváří úžasný prostor pro fantazii a představivost. Takže těším se na další díl." Ferir

• Recenze od mladé začínající spisovatelky k přečtení → ZDE

• Recenze jako úkol do školy
Nejvyšší oběť

• Je to moc pěkný a čtivý;
• Začetla jsem se, a je to bomba! Myslim, že referáty pujdou ještě stranou :)
• Přidávám se ke chvále, chtěla jsem si knihu nechat na přednášky, ale nedalo mi to a už ji mám přečtenou :) ...Šáry smekám, kniha mě nadchla jako předešlé :) ..co Ti přát? Nepřestávej psát :) ..PS. moc děkuji za věnování, udělalo mi obrovskou radost :)
Nová knížka Nejvyšší oběť mě velice zklamala a to z toho důvodu, že je tak neskutečně čtivá, skvělá, úžasná a napínavá, že jsem jí přečetla jedním dechem a já chci ještě :D Nejraději bych teď hned měla nějaké další pokračování :D
Vlastně jsem tragédii čekala od začátku :) ale v závěru mi to bylo líto :( (spíš ty souvislosti). Jelikož mi knížku sestra předala večer, nedalo mi jinak a musela jsem číst až do konce (usínala jsem po čtvrté ráno ;) ještě že nevstávám do práce brzo) ... ... ... je to velmi čtivý kousek, troufám si říct, že čtivější jak Likvidátorka :)
• (SMS) "Dobrý den, Šárko, teď jsem dočetla Nejvyšší oběť, zhltla jsem ji na dvakrát, super, díky!" + Pozdější osobní dodatek: "Je to svěží, čtivé. Když jsem si už myslela, že vím, jak to dopadne, tak přišel zvrat. Skvělé" Silva.
• "
Ahoj, tak mám přečteno a popravdě i když jsem to četl jedním dechem musel jsem si dát den pauzu než sem rozhodl ti napsat. Příběh krásně drží nit a také dobře ukazuje jaký je život v armádě (tato kniha rozhodně poputuje ke známému který má za sebou nejednu misi) a jak pevné přátelské vazby se v tomto prostředí utváří. Bavíme se o skutečných přátelích, o takových si většina z nás může nechat jen zdát. Líbí se mi stejně jako u prvního dílu prostor pro fantazii. Je tu také krásně podáno jakou mají čest, čest a strach, nikoli však o sebe nýbrž o životy svých přátel. A přitom jsou to lidé kteří jsou mnohdy v očích ostatních lidí opovrhováni. Stejně tak čest klanu "vrahů" který nehleděl na neúspěch a byl ochoten obětovat všechny své členy pro splnění úkolu. Takže pokračuj ve své tvorbě, budu netrpělivě očekávat další díl." Ferir

• Dvě recenze od jedné slečny:

"Tentokrát již 3. díl v pořadí mě uchvátil a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Najednou mi 6 hodinová cesta za vzděláním přišla jak kdyby trvala 5 minut a to, že jsem dorazila do cílové stanice mě spíše rozesmutnilo. Ještě jsem si našla pár chvil na louskání příběhu během cesty v MHD a následně jsem si posunula spánek, abych se ještě dozvěděla děj na dalších 8 stránkách :) Tahle rychle jsem ještě žádnou knihu nepokořila. Velice chválím cestovní velikost, na rozdíl od Montril :D Musím také zmínit drobné překlepy, které mě spíše ve čtení podporují, chci jich najít víc :D A také musím konstatovat, že zmíněných překlepů s přibývajícími díly rapidně ubývá ;) Co dodat? Už se těším na další ... šup sem s ním.

Tak jsem se i do tvé třetí knihy zamilovala, nemůžu se odtrhnout od čtení;

Anaira - Cena za svobodu

"Přestože to vůbec není můj žánr, Anaira mě od začátku chytla a nepustila. Je poznat, že je to už několikátá autorčina kniha. Se všemi jsem měla tu čest a je to opravdu kvalitativní skok. Anaira se mi četla nejlépe, bavila mě a nebojím se ji označit za profesionální dílo. Jediné, s čím jsem nebyla spokojená, byl konec příběhu. Pro romantickou duši, navíc na mateřské, nic moc. Ale doufám, že se o NĚ na konci dobře postarají!" (L. Štěpánková, korektorka)


Souhrnné recenze

Ke knize Povoláním likvidátorka jsem se dostala v podstatě ze zvědavosti. Když se u nás ve škole objevil plakátek, tak mě opravdu zaujal... a jelikož jsem kolem něj chodila každý den, a stále mě fascinoval, tak mi to nakonec nedalo J Kniha byla zkrátka úžasná. Bylo v ní spoustu myšlenek, které mi byly blízké. Pak přišla druhá kniha, Montril. No... budu stručná. V této knize se ukrývá tolik poznání, že je to až neuvěřitelné. Musím říct, že výrazně změnila můj pohled na sebe samu...a zároveň s tím i na celý svět. Ani třetí kniha v tomto ohledu nezklamala. Jednoduše jsem se od ní nemohla odtrhnout. Příběh je skvělý a závěr mě zkrátka dostal. Jsem vděčná za zážitek, jakým kniha byla (je), i za myšlenky, ke kterým mne přivedla.

Takže bych moc ráda poděkovala za skvělé knihy a za vše, co mi přinesly :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama