Květen 2015

Spojitost s knihou Povoláním likvidátorka

25. května 2015 v 20:50 | Montril Sharon
Ač Montril vznikli dávno před Likvidátorkou, byla to kniha Povoláním likvidátorka, která vyšla první. Řada mých úžasných čtenářů ji tedy četla před Montril a někteří se mě doptávali na spojitosti.

Povoláním likvidátorka se odehrává v císařství Arlien 400 let od doby, kdy přes Arlien cestovali Montril a Terineree na Bytostech. Pokud se pamatuji dobře, v Likvidátorce jsou dvě zmínky o druhé knize - legenda o Montril a o obrovském draku Froafovi.

Druhý díl Montril bude z hlediska příběhu Povoláním likvidátorka zajímavější - bude v něm vysvětleno, jak a proč vznikli Nosiči smrti. Kdo za tím stojí, to je naznačeno už v Likvidátorce samotné.

Vývoj neexistuje...

Obálka

24. května 2015 v 20:15 | Montril Sharon

Veronika Balounová


V roce 2010 jsem navázala úzkou spolupráci s umělkyní Veronikou Balounovou, která dostala výjimečný dar tvorby. Naše první spolupráce v zeleném provedení mě tehdy velmi nadchla.

Zcela vystihla mé představy v první obálce ke knize Povoláním likvidátorka, jejíž děj se odehrává 4 století po Montril.

Psal se rok 2012, když mi napsala, že má inspiraci nakreslit obálku novou. Tehdy byla Likvidátorka k dispozici v tiskárnách v Belgii. Řekla jsem jí "pokud nakreslíš novou obálku, vydám Likvidátorku v Čechách". Podmínka byla splněna, Veronika nakreslila novou obálku, čímž způsobila vydání Likvidátorky v ČR.


Bez obalu řečeno - nebýt jí, není Povoláním likvidátorka. A nebýt Likvidátorky, nezačala bych psát 4. verzi Montril, "mé osobní veledílo", nyní již deset let práce v jednom příběhu.


Za to, co je, může ona, a já jí tímto děkuji.

Kdo by měl zájem, může se podívat na její profil na deviantartu, kde zveřejňuje svou tvorbu.

ZDEV roce 2014 vznikla po dlouhých diskuzích obálka k Montril. Podmanivé pohledy obou postav upoutají na první pohlédnutí do jejich očí, které vtáhnou do svých hloubek. Obě tváře vyjadřují přesně to, čím jsou.

Obrázek předkládám v plném rozlišení, abyste si ho mohli zobrazit a podívat se velmi zblízka.
Možná zahlédnete, o čem mluvím - sílu, hloubku, vyjádření - v jejich pohledu.
Letos (2016) v březnu Veronika nakreslila obálku ke knize Nejyvšší oběť. Zvládla to v neuvěřitelném čase a čtenáři obálku hodnotí velice obdivuhodně.


Julie Jursová


V říjnu 2016 bylo pomyslné žezlo předáno. Veronika odmítla další spolupráci osm dní před plánovaným zasláním knihy do nakladatelství, a tak se tužky chopila Julie Jursová, žena mně v té době neznámá, neboť jsem ji osobně neznala. Julie dokázala to, v co jsem málem ani nedoufala. V neděli jsem jí zaslala zadání a v sobotu jsem měla obálku hotovou. Mé poděkování patří i jejímu partnerovi, grafikovi, který obálku zpracoval po stránce textu.

Úžasná spolupráce, vše "na míru" a já objevila nové možnosti umění současnosti. Určitě není obálka čtvrté knihy naší poslední spoluprací.

Obálka knihy Montril - Cesta končí
Jelikož se mi obálka pro druhý díl nesmírně líbí - a osobní setkání s Julií nadchlo nás obě - požádala jsem ji taktéž o novou obálku pro první díl. A těžkého úkolu nakreslit plamennou démonku se chopila s grácií - a myslím, že na výbornou.

Malonáklad

24. května 2015 v 19:47 | Montril Sharon
5.12.2014 byla do nakladatelství Nová Forma odeslána objednávka 42 ks knih, do týdne jsem ji měla doma. Upřímně, po zkušenostech s Likvidátorkou, kdy mi přišly knihy o tlouťce hřbetu 1 cm v jedné krabici, jsem byla překvapená, když jsem v obýváku vyložila krabice dvě.


Ještě větší překvapení čekalo uvnitř. Jedna kniha má cca půl kila, obsahuje 475 stran a jednu ilustraci :)Byl to pro mě krásný dárek k Vánocům. Hmatatelný splněný sen - osm let práce v jednom příběhu, v jedné knize (která má 41 kopií). V ten okamžik jsem věděla, že je to teprve začátek. Začátek jaké cesty, to už ale nevím. Vím jen, kudy bych si přála, aby vedla, ale každým krokem se stává skutečnější.

Každým článkem.


V současné době má doma mou knihu 37 lidí, já jsem 38 (no, vlastně jsem 1. :D), z toho jeden člověk, který mě viděl jednou v životě, a 4 lidé, kteří mě neviděli nikdy. A z těch 4 jeden, který mi řekl, že se mám ozvat vždy, když něco vydám, protože se mu Likvidátorka bezkonkurečně líbila. Psal mi e-mail, že jeho dcera čte můj blog (oroniel15.blog.cz) a že chce mou knihu k narozeninám, akorát není v řádném knihkupectví. Tak jsme se domluvili na předání - ano, měla jsem čest se s tímto pánem setkat, když jsem mu knihu předávala a psala do ní autogram pro jeho dceru (dokonce si mě s Likvidátorkou vyfotil).

To byl můj největší zážitek :)

Počátky Montril

24. května 2015 v 19:23 | Montril Sharon
Počátky Montril zasahají hodně hluboko do minulosti.

Vše začalo mojí tvorbou fan-fiction k dílu Adam Adres, úžasné české spisovatelky jménem Veronika Válková, s názvem Wetemaa. S psaním fan-fiction jsem začala v roce 2006, kdy se postupně začaly formovat první nápady na vlastní svět a první vlastní postavy. Bylo to de facto první rozsáhlé psaní vlastního díla (4 hustě popsané čtverečkované sešity o 60 stranách - poctivá ruční práce).

Skrze fan-fiction jsem se dopracovala k vlastním nápadům, a tak jsem se v roce 2007 rozhodla psát vlastní a originální dílo, které jsem pojmenovala Montril.

Jenže to mě nenapadlo, co tím způsobím. Tehdy mi bylo 14, ale počátky mé literérní tvorby sahají do druhé třídy základní školy (stále mám schovaný sešit s prvními pohádkami a příběhy). Nikdy by mě nenapadlo, že se Montril stanou tak pevnou součástí mého života.

Dnes tvorbu Montril rozděluji do 4 etap, reps. 4 verzí.

První verze Montril

Základy příběhu Montril položilo několik mých literárních výtvorů, ale vůbec nejdůležitější byla fan-fiction ke knize Wetemaa od české spisovatelky Adam Andres. Velice inspirující sága, která vytvořila kořeny pro moji vlastní tvorbu. Ve fan-fiction se objevují postavy, které se nakonec přesunuly do Montril. Vznikly první myšlenky o energiích a kosmologii, první zápletky a náčrt vlastní dějové linie.

Druhá verze Montril

První verze Montril se skládá (ano, stále ty příběhy mám) ze tří dílů.

První díl první verze Montril vznikal necelých 6 měsíců, má 443 normostran (počítáno s 1800 znaky, dále jen "ns"). Druhý díl s názvem Melodia vznikal necelých 6 měsíců a je dlouhý 382 ns. Třetí díl - Kruentin antada, Dědička a lebka Krvavého draka - nebyl dokončen, dostala jsem se zhruba do 2/3. Všechny díly jsem napsala v roce 2007.

Třetí verze Montril

Druhá verze Montril vznikala v roce 2008. První díl Montril - Začátky vznikal půl roku a je dlouhý 367 ns, druhý díl Montril - Odsouzeni k věčnému zatracení už vznikal v roce 2009 a psala jsem ho rok. Má přes milion znaků, konkrétně 603 ns.

Nosiči smrti

V přestávce mezi Montril, tj. v roce 2010 jsem napsala knihu Povoláním likvidátorka, která taktéž v roce 2010 byla k dispozici k objednání v belgických tiskárnách (pro zajímavost - úplně původní Povoláním likvidátorka vznikla v roce 2008 coby součást sbírky povídek Příběhy z Riesty, kterou jsem začala psát pro své spolužáky na základní škole). V roce 2012 mi psala kamarádka, která pro tuto knihu kreslila obálku, že chce nakreslit novou.

První obálka likvidátorky

Řekla jsem jí "pokud nakreslíš novou obálku, vydám Likvidátorku v Čechách". Tak se stalo a na Vánoce 2012 byla kniha Povoláním likvidátorka na světě v novém kabátě. Posílena úspěchem jsem začala psát novou verzi Montril.

Nová obálka - minimalistický styl, který se stal typickým pro mlou tvorbu

V roce 2011, po dokončení Likvidátorky, která se Montril dotýká (odehrává se 400 let po Montril), jsem začala psát (prozatím) Bezejmenný příběh, který není dokončen, ale rozhodně bude. Odehrává se v době Montril v Riestě, konkrétně v těch časech, kdy Montril s Terineree přijíždějí do Riesty.

Takto jsem dostala porovnání obálek

Čtvrtá verze Montril

Čtvrtá verze Montril je ta aktuální. První díl - Cesta začíná - začal vznikat v květnu 2013 a byl dokončen na podzim roku 2014. Má kamarádka pro tuto knihu nakreslila obálku a na Vánoce 2014 přišla na svět má druhorozená kniha, Montril - Cesta začíná.

V únoru 2015 začal vznikat druhý díl Montril - Cesta končí. V současné době na něm začínám pilněji pracovat.

V rámci čtvrté verze počítám i se třetím dílem.

Vítejte, čtenáři a myslitelé

20. května 2015 v 16:47 | Montril Sharon

Vítejte, návštěvníku/návštěvnice, na blogu věnovaném mé knize Montril.


Tento blog nechci vést jako fanouškovský blog.

Chci ho vést jako doplněk knihy.

Zde budu rozvíjet postupně všechny myšlenky, které Montril obsahují, postavy, mytologie, odpovídat na otázky typu "proč?" apod. Tohle bude prostor pro diskuze, bude to místo pro lidi s otevřenou myslí a srdcem. Bude to také místo pro lidi kreativní, v umění se meze nekladou žádné.

Blog se bude vyvíjet postupně, jak budu knihu opět číst.

Na každou otázku bude odpověď, na každý e-mail budu reagovat.


Ať si každý v příběhu najde to, co potřebuje.


P.S. Blog rozhodně nebude obsahovat odhalení děje nebo jakéholi rozuzlení!